O projekte

Politikaopen je priestorom, ktorý pred verejnosťou odkrýva dôležité aspekty života a činnosti politika. Zámerom je odhaliť všetko podstatné o jeho majetku, záväzkoch a väzbách do takej hĺbky, aby ste ako občania mohli na základe presných a pravdivých informácií politika účinne kontrolovať.

Účasť v projekte politikaopen je iba jedným z aspektov, ktoré by si ľudia mali pri politikoch/kandidátoch všímať. Nemenej dôležité je aj rešpektovanie ľudských práv a slobôd či dodržovanie zákonov.

Politikaopen je jednoducho priestorom pre všetkých, ktorí chcú s občanmi hrať férovú a otvorenú hru.

Nie je v silách Aliancie Fair-play kontrolovať pravdivosť a úplnosť údajov uvedených politikmi. Projekt sa však snaží o to, aby boli profily politikov čo najviac viditeľné pre širokú verejnosť, a aby ste mohli napríklad sledovať, ako často politik svoj profil aktualizuje.

Preto ponechávame na vašom úsudku, ako politici napĺňajú princípy projektu politikaopen. Politikov z projektu vyradíme iba v prípade, že zistíme informácie (podložené dokumentmi, ktoré umožňujú urobiť jednoznačný záver, teda nie špekuláciami, či indíciami) o zamlčaní dôležitých údajov alebo o uvedení nepravdivých údajov a politik nebude vedieť zistenia vyvrátiť, či dostatočne vysvetliť.

Pravidlá projektu politikaopen

Vzorový formulár (+ vysvetlivky)

Tlačové správy:

12.11.2014 | Férovú hru hrajú s voličmi len vyzývatelia primátorov v Bratislave a v Košiciach
21.5.2014 | Len zlomok z kandidátov do europarlamentu odkryl pred voličmi karty
11.3.2014 | Len traja kandidáti hrajú otvorenú hru
6.9.2011 | Projekt Aliancie Fair-play PolitikaOpen zverejnil symbolický profil prezidenta USA Baracka Obamu
23.11.2010 | Výzvu k otvorenosti pre voličov ignorovala väčšina hlavných kandidátov na primátorov a starostov
3.11.2010 | Aliancia vyzvala kandidátov v komunálnych voľbách, aby zverejnili podrobné a kontrolovateľné informácie o svojom majetku a záujmoch
31.5.2010 | Vyhlásili sme „Hon na politikov"
8.6.2010 | 161 kandidátov prijalo výzvu k nadštandardnej otvorenosti

Registrácia